Opublikowane przez admin,
Modelka na sesji zdjęciowej

Jak zorganizować dobrą sesję glamour / fashion dla Twojej marki odzieżowej?

Profesjonalne zdjęcia Twoich ubrań lub dodatków to bez wątpienia jedna z najważniejszych rzeczy, którą musisz posiadać, aby rozkręcić swój biznes w sieci. Potencjalni klienci nie mogąc dotknąć materiału oraz przymierzyć danego produktu, przez co muszą w zupełności opierać się na jego zdjęciach. Zdjęcia stają się więc jednym z niewielu mediów, dzięki któremu możesz zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.

Dobrze wykonane, nastawione na detale zdjęcia pomogą Ci przekonać klientów że Twój produkt jest dobrej jakości a sam sklep wygląda wiarygodnie. W branży modowej profesjonalna sesja fotograficzna jest wizytówką marki i urozmaici wszystkie materiały promocyjne od lookbooków po posty na portalach społecznościowych.

Jak zatem profesjonalnie przygotować się do sesji zdjęciowej?

Bez znaczenia czy potrzebujesz sesję glamour, czy też fotografii katalogowej, pewien zestaw zasad pozostaje ten sam dla wielu różnych planów zdjęciowych.

1. Pomysł / Wizja / Inspiracja

Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać powinno być ustalenie pewnej wizji na daną sesję. To od niej zależy czy wszystkie Twoje wysiłki przyniosą zakładane rezultaty – dlatego nie należy nadmiernie śpieszyć się z wyborem.

Nie bój się inspirować innymi sesjami, codziennie wykonywane są setki sesji zdjęciowych i praktycznie bardzo trudnym zadaniem będzie stworzenie w 100% autorskiej koncepcji. O ile inspiracja powinna nam bardzo pomóc to powinniśmy robić to rozważnie i nie kopiować całych pomysłów 1:1. W tej kwestii o poradę można zapytać doświadczonego fotografa, który często wykonuje setki takich sesji w roku i wie co może być aktualnie najlepszym rozwiązaniem Twojego problemu.
Modelka pozująca podczas sesji zdjęciowej glamour

2. Dobór odpowiedniej modelki / modela

Poszukując modelki pierwszym kryterium wyboru powinno być dopasowanie jej atutów do wcześniej wybranej wizji, jeżeli masz konkretny pomysł na sesję to zapewne będziesz miała przynajmniej kilka konkretnych wymagań, dzięki którym modelka wpasuje się w klimat wybranych aranżacji.

Zazwyczaj wyboru dokonujemy przeglądając portfolio każdej z kandydatek, warto skupiać się na osobach, które posiadają już jakieś doświadczenie gdyż praca z nimi powinna być bardziej produktywna.
W przypadku większego budżetu możemy zorganizować casting, który znacznie ułatwi nam wybór i pozwoli sprawdzić daną kandydatkę w akcji. Jeżeli mamy bardzo specyficzne wymagania to casting będzie jedynym słusznym wyborem.

Portfolio modelek można otrzymać od agencji, które często zapewniają bardziej profesjonalną obsługę niż freelancerki – warto zgłosić się do co najmniej kilku różnych agencji, aby mieć odpowiedni wybór.
Innym łatwym sposobem na znalezienie modela mogą być portale o tematyce modowej np. Maxmodels.pl lub na grupach Facebookowych nastawionych na modeling.

3. Wybór fotografa

Profesjonalny fotograf lub też często cały zespół czyli fotograf + współpracownicy to element absolutnie kluczowy w dobrze zrealizowanej sesji zdjęciowej. Wybierając skup się przede wszystkim na portfolio (doświadczeniu) oraz opiniach innych marek o danym fachowcu. Warto szukać fachowców, którzy wykonywali dany typ fotografii wcześniej np.: sesje zdjęciowe glamour lub ogólnie fotografię fashion.
Temu etapowi należy poświęcić więcej czasu, gdyż gdy znajdziemy odpowiednią osobę to kolejne sesje dla naszej marki będą znacznie łatwiejsze do zorganizowania. Fotograf (lub osoba z nim współpracująca) zajmuje się również edycją wykonanego zdjęcia, zwróć uwagę czy zdjęcia przez niego obrobione nie wyglądają zbyt sztucznie, czasami wręcz karykaturalnie.

Dobry fotograf nie tylko wykona dla Ciebie piękne zdjęcia ale również jako osoba doświadczona w tej dziedzinie pomoże Ci dobrze pokierować modelką oraz resztą ekipy aby efekty waszych starań były jak najlepsze.
Fotograf wykonujący zdjęcia na sesji modowej

4. Makijaż i fryzury

Dużo lepszym rozwiązaniem niż mocna edycja zdjęć jest zatrudnienie profesjonalnej makijażystki oraz fryzjera (często jest to jedna osoba). W tym przypadku pierwszym krokiem powinno być pytanie do fotografa, gdyż oni współpracują z ekipą od make-upu na codzień. Bardzo ważne jest dokładne wytłumaczenie swoich pomysłów makijażystce, gdyż dopasowanie makijażu oraz fryzury muszą się idealnie komponować z obraną wizją artystyczną.

5. Pozostali członkowie ekipy

Modelka, fotograf oraz ekipa od make-upu to nie jedyne osoby, które przydadzą Ci się na planie zdjęciowym. Do produktywnej pracy przydadzą Ci się jeszcze:

  1. Kierownik planu – jeżeli sama organizujesz plan zdjęciowy to zazwyczaj będzie Twoja rola, aczkolwiek w przypadku gdy nie możesz być uczestniczyć w sesji to warto zadbać o kogoś zaufanego, kto pokieruje całym przedsięwzięciem.
  2. Oświetleniowiec – jak sama nazwa na to wskazuje jest to osoba, która pomoże fotografowi przy oświetlaniu kadru. W niektórych sesjach jest niezbędna aby uzyskać pożądany efekt nie tracąc cennego czasu fotografa.
  3. Dodatkowy pomocnik – na większości planów zdjęciowych przyda Ci się dodatkowa para rąk, która zajmie się najbardziej przyziemnymi sprawami.

6. Miejsce sesji zdjęciowej

Sesje ze względu na swoją różnorodność możesz zorganizować praktycznie wszędzie, zazwyczaj będą to jednak plenery, sesje w studiu zdjęciowym bądź w wynajętym obiekcie.

Szukając miejsca, w którym Twoje zdjęcia zostaną zrobione należy zwrócić uwagę na cały szereg szczegółów. Plener lub budynek nie należący do Ciebie zazwyczaj będzie wymagał załatwienia pozwolenia (zgody), najczęściej u właściciela danego obiektu.

sesja zdjęciowa w plenerze

Sesja zdjęciowa w plenerze

Planując zdjęcia w plenerze weź pod uwagę tak banalną rzecz jaką jest pogoda, która w naszym kraju często jest nieprzewidywalna. Najlepszym rozwiązaniem plenerów będzie wstępne nieprecyzyjne ustalenie daty zdjęć lub zarezerwowanie sobie ewentualnego drugiego terminu, w którym wszystkie osoby na planie będą mogły uczestniczyć.

Sesja zdjęciowa w studiu lub innym obiekcie

W przypadku gdy potrzebujesz studia zdjęciowego to fotograf powinien być pierwszą osobą, która pomoże Ci w wyborze. Fotografowie zazwyczaj znają wszystkie godne polecenia miejsca ze swojej okolicy, a często nawet posiadają swoje studio – dzięki temu koszt sesji może się uszczuplić.

7. Organizacja sesji (logistyka)

Zorganizowanie wszystkiego w jednym terminie może wydawać się bardzo trudne, jednak jeśli zaplanujesz wszystko odpowiednio wcześniej może to okazać się całkiem wykonalne.

Rozsądnym wyprzedzeniem w planowaniu będzie ok. 1 miesiąc przed sesją. Taka ilość czasu jest zazwyczaj wystarczająca aby wcisnąć się w grafik wszystkim najpotrzebniejszym osobom na planie zdjęciowym.

Wybieranie zdjęć i wgrywanie ich na dysk twardy

8. Wybór i obróbka zdjęć

Fotograf podczas zwyczajnej sesji wykona od kilkudziesięciu do kilkuset zdjęć, które w większości powinny zostać Ci udostępnione w formie nieobrobionych miniatur. Z tych zdjęć wybierasz materiał (najlepiej przy współpracy z fotografem), który zostanie zostanie następnie obrobiony w programie graficznym aby wyciągnąć z niego jak najlepsze efekty.

Tak wygląda proces, z którym mieliśmy najczęściej styczność ale nie wykluczone że każdy profesjonalista ma swoją rutynę, dlatego zawsze dogadaj szczegóły przed rozpoczęciem z nim współpracy.

Czy zaplanowanie sesji zdjęciowej jest trudne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna ponieważ zawiera zbyt dużą ilość niewiadomych. Niektóre małe sesje można załatwić w kilka dni zaś inne mogą przysporzyć nam wielu problemów.

Zorganizuj profesjonalną sesję razem z nami!

Marketing modowy to nasza specjalność!

Porozmawiajmy!
[Głosów: 11   Average: 4.9/5]

  Komentarze: Brak

Bądź pierwszym, który się wypowie!.

Co o tym sądzisz?